ISKU vēsture

ISKU stāsts sākās 1928. gadā

ISKU stāsts sākās 1928. gadā, kad tika dibināts uzņēmums Lahden Puukalusto Oy (šobrīd to pazīstam kā Isku Oy). Uzņēmumu dibināja Eino Vikström un viņa biznesa partneris Matti Metso. Taču 1929. gadā M.Metso atteicās no savas uzņēmuma daļas un kopš tā laika pamatkapitāls pilnībā pieder Vikström ģimenei. Šodien ISKU ir ģimenes uzņēmums jau trešajā paaudzē.

ISKU dibinātājs Eino Vikstrom un viņa kolēģis strādā ISKU ražotnē, 1928. gads.
ISKU rūpnīca 1928. gadā

Specializējas biroja mēbeļu ražošanā

20. gadsimta 30. gados ISKU sāka specializēties biroja mēbeļu ražošanā. Somijā ražotās biroja mēbeles sekoja starptautiskām, tai skaitā, amerikāņu tendencēm. Mēbeles parasti bija smagas un izgatavotas no masīvkoka, piemēram, bērza vai ozola. Šādas mēbeles varēja izgatavot tikai ļoti prasmīgi galdnieki. Drīz vien kļuva skaidrs, ka nepieciešama jauna rūpnīcas ēka.

Mēbeļu ražošana kara laikā

Otrais pasaules karš ietekmēja arī ISKU darbību. Vīrieši devās karā un viņiem bija jāatstāj darbs rūpnīcā, kā rezultātā mēbeļu ražošanas apjomi samazinājās. Kara laikā ISKU adaptējās skarbajiem apstākļiem un Somijas armijai piegādāja transporta un munīcijas kastes un zārkus. Eino prombūtnes laikā uzņēmums turpināja darboties, pateicoties viņa sievai Aino.

ISKU rūpnīca 1942. gadā
Eino Vikström Otrā pasaules kara laikā

Nākamā paaudze

Kad Eino dēls Timo Vikström pievienojās darbam ģimenes uzņēmumā, viņš pievērsās biznesam no jauna skatu punkta. Timo pievērsa uzmanību jaunajām tehnoloģijām, mēbeļu dizainam, funkcionalitātei un kvalitātei. 1950.-tajos gados ISKU zīmols kļuva populārāks pateicoties Iskukaluste Oy veikalu tīklam. 1957. gadā sākās jaunas ražotnes būvniecība Mukkulā, Lahti, kur visas ISKU mēbeles tiek ražotas arī šodien.

Eino ar dēlu Timo
ISKU rūpnīca 1958. gadā

Iskun Tehtaat Oy kļūst par starptautisku zīmolu

Veikalu tīkla Iskukaluste Oy nosaukuma izvēle izrādījās veiksmīga, un sākotnējais Lahden Puukalusto Oy nomainīja nosaukumu uz Iskun Tehtaat Oy. 60. gadi bija ekonomiskā uzplaukuma laiks. Urbanizācija divkāršoja pieprasījumu pēc mājokļiem, tāpēc, uzlabojoties iedzīvotāju dzīves līmenim, palielinājās arī pieprasījums pēc mēbelēm. Pieaugot ražošanas jaudai, ISKU uzsāka internacionalizāciju Zviedrijā un Padomju Savienībā. 1966. gada septembrī mūžībā aizgāja uzņēmuma dibinātājs Eino Vikström un Timo pārņēma uzņēmuma vadību.

ISKU reklāma no 20. gadsimta 60. gadiem

Dzimst Isku Oy

Starptautiskā naftas krīze 1973. gadā izraisīja ražošanas samazināšanos. Tomēr ISKU nostiprināja savu klātbūtni eksportā – Tuvie Austrumi un arābu valstis kļuva par nozīmīgiem jauniem eksporta galamērķiem. Nosaukums Isku Oy dzimis 1978. gadā, kad tika apvienotas mazumtirdzniecības organizācijas Iskukaluste Oy un Iskun Tehtaat Oy. Saistībā ar apvienošanos tika izveidoti divi biznesa segmenti, no kuriem viens koncentrējās uz mājas mēbelēm, bet otrs – uz biroja un skolas mēbelēm.

ISKU logo dizains dažādos laikos

Biroja izrāviens

Astoņdesmitajos gados hipotēkas bija viegli iegūstamas, tāpēc cilvēkiem bija iespēja ieguldīt sava mājokļa iekārtošanā. Parādījās vēlme pēc elastīgākiem atvērtā plānojuma birojiem un pieauga pieprasījums pēc ISKU mēbelēm lielos projektos Somijā. Astoņdesmitajos gados uzņēmums vairāk ieguldīja vides jautājumos un zaļajās vērtībās, un ISKU logotips tika pārveidots – zaļā krāsa atspoguļoja uzņēmuma videi draudzīgos principus. 80. gados Sepo Vikström aizsāk uzņēmuma trešo paaudzi.

ISKU plauktu reklāma, 60-tie gadi
ISKU virtuves reklāma, 70-tie gadi
ISKU kataloga vāks, 80-tie gadi

Lejupslīde izaicināja mēbeļu tirgu

Padomju Savienības sabrukums pavēra jaunas iespējas ISKU paplašināt savu darbību starptautiskā mērogā Baltijas valstīs un NVS reģionā. Tajā pašā laikā lielā lejupslīde deviņdesmito gadu sākumā ISKU sagādāja arī izaicinājumus, un pirmo reizi uzņēmuma vēsturē neto apgrozījums strauji samazinājās. Pēc lejupslīdes pieprasījums mēbeļu tirgū atkal veicināja spēcīgu izaugsmi.

1992. gadā ISKU saņēma ISO 9001 sertifikātu par savu kvalitātes sistēmu un aktīvi piedalījās atbildības jautājumos. ISKU bija pirmais mēbeļu uzņēmums Ziemeļvalstīs, kas 1997. gadā saņēma ISO 14001 sertifikātu savai sākotnējai vides sistēmai.

ISKU tiek nodots trešajai paaudzei

2004. gadā Timo Vikström devās pensijā, taču līdz 2009. gadam palika uzņēmuma valdē. Viņa dēls Seppo Vikström turpināja Isku-Yhtymä Oy valdes priekšsēdētāja amatu. 2005. gadā Isku Oy tika sadalīts atsevišķos uzņēmumos pēc darbības jomas: Isku Koti Oy (mājas mēbeles), Isku Interior Oy (mēbeles sabiedriskām telpām), Isku Invest Oy (nekustamais īpašums un administrēšana) un Isku Keittiöt Oy (virtuves mēbeles). 2008. gada finanšu krīze izraisīja satricinājumu ekonomikā, arī ISKU piedzīvoja vairākus izaicinošus gadus. Lai tos pārvarētu, bija nepieciešami radikāli pasākumi, piemēram, darbības un darbinieku skaita samazināšana, kā arī veikalu slēgšana.

Pagrieziena punkts

2011. gadā kā ISKU izpildirektors sāka strādāt Arto Tiitinen. 2013. gadā ISKU saņēma PEFC sertifikātu. Šodien visa ISKU produkcija ir PEFC sertificēta. ISKU nolēma paplašināt uzņēmējdarbību, iekļaujot risinājumus veselības aprūpes iestādēm. 2016. gadā ISKU atjaunoja savu zīmola identitāti. Daļa ISKU ražotnes telpu ir pārvietotas uz LAB studentu pilsētiņas telpām. Laikā no 2014. līdz 2021. gadam ISKU rūpnīcā ir ieguldīts vairāk nekā 100 miljoni eiro.

ISKU rūpnīca 2021. gada oktobrī
ISKU centrs. Mukkulankatu 19, Lahti