Kas jauns un kas jāņem vērā, veidojot darba vidi 2024. gadā?
Par to, kas interjera dizainā būs aktuāls 2024. gadā, atbildi var sniegt tikai kristāla bumba. Taču jau vairākus gadus svarīgākie interjera dizaina ietekmējošie jautājumi ir:
- ilgtspējība;
- biofilais dizains;
- daudzfunkcionālas, elastīgas telpas ar pielāgojamības iezīmēm.
Palielināts uzsvars tiek likts uz videi draudzīgiem un ilgtspējīgiem materiāliem, energoefektīviem risinājumiem un koncentrēšanās uz vides ietekmes samazināšanu. Šīs ir galvenās vērtības, kas dominē šobrīd un kļūs arvien svarīgākas 2024. gadā.
Pielāgošanās hibrīda laikmetam
Jaunā gada fakts ir tāds, ka darba devējiem joprojām ir jāpiesaista darbinieki darbam birojā un koplietošanas vidē, kamēr hibrīdā darba tendence paplašinās. Patīkama un pievilcīga, mājai līdzīga vide, ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Līdzās kvalitatīvām mēbelēm, kas atbilst augstāk minētajam, vēl lielāka uzmanība jāpievērš darba vides patīkamībai, vieglumam un veselībai.
Ērtības un sajūtas: Jaunā gada tendences?
Lai gan mūsdienu tendences varētu minimālisms, uzmanība ir jāpievērš elementiem, kas padara atmosfēru pievilcīgāku, patīkamāku darbam, un elementiem, kas iedvesmo cilvēkus dabiski pievienoties, lai pavadītu dienu un strādātu kopā. Darba vidē ir nepieciešams vairāk elementu, ko var uztvert ar maņām – redzi, dzirdi un tausti. Vai jaunā gada tendences varētu būt ērtības un sajūtas? Darba vietas projektēšanas kontekstā ērtības var attiekties uz papildu funkcijām vai pakalpojumiem, kas tiek nodrošināti darbiniekiem. Darba vietas ērtības varētu ietvert atpūtas telpu, kopdarba telpu, fitnesa telpu, kafejnīcu un citu priekšrocību nodrošināšanu, kas paredzētas, lai uzlabotu vispārējo darba pieredzi.
Arvien lielāks uzsvars tiek likts uz sensoriem bagātas vides izveidi. Tas ietver redzes, dzirdes, taustes un ožas pieredzes uzlabošanu. Interjera dizaineri var koncentrēties uz dabiskāka apgaismojuma iekļaušanu, piemēram, patīkamām dabas smaržām un taustes materiāliem, lai radītu vidi, kas iesaista vairākas sajūtas. Mēs parasti zinām, ka šāda veida sensorās pieredzes tiek izmantotas, lai palielinātu klientu apmierinātību tirdzniecības vietās, viesnīcās, restorānos un citās publiskās telpās. Tad kāpēc gan neizmantot tās pašas metodes arī darba vietās, lai uzlabotu darbinieku labklājību?
Darbinieku labklājības un aprūpes tendences
Darba vide var būtiski ietekmēt indivīda spēju tikt galā ar stresu, apmierinātību ar darbu un vispārējo darba sniegumu. Ērta un labi iekārtota darba vieta var veicināt darbinieku labsajūtu un samazināt fizisko stresu. Papildus ergonomiskām mēbelēm, pareizs apgaismojums, klusa un mierīga, bet tomēr daudzpusīga un funkcionāla darba vide uzlabo koncentrēšanos, uzlabo komfortu un samazina fiziska diskomforta risku, kas ļauj labāk tikt galā un uzlabot darba rezultātus. Organizācijas, kuru prioritāte ir pozitīva, atbalstoša un līdzsvarota darba vide, visticamāk, uzlabos arī darbinieku labklājību, apmierinātību ar darbu un vispārējo sniegumu.
Runājot par darba vides atjaunošanu un plānošanu, varētu nosaukt jaunu nākamā gada tendenci – darbinieku labklājību. Iedvesmojieties no Innolink piemēra, kas atjaunoja savu darba vidi un uzreiz pamanīja darbinieku labklājības uzlabošanos. Lai sasniegtu labu rezultātu, veidojot funkcionālu un patīkamu darba vidi, būtiski varētu būt veidot dažādus slāņus, redzamos un neredzamos, mīkstos un cietos slāņus, izmantot esošo un apvienot jauno, klausīties un apspriest, izprast un atrisināt esošos stūrakmeņus. Lai tas izdotos un sasniegtu labāko iespējamo rezultātu, mums ir jārūpējas – es varētu pievienot rūpes kā ceturto jauno pieņemto tendenci.
Bet kas zina, ko mums nesīs jaunais gads, tie ir tikai mani pieņēmumi par tendencēm – vai varbūt manas vēlmes. Bet tas, ko es zinu, ir Pantone jaunā gada krāsa Peach Fuzz — patīkama, silta, kopjoša un maiga krāsa, ko noteikti vajadzētu izmantot interjerā 2024. gadā!
Ar padomiem dalījās Reetta Sohlman (ISKU interjera dizainere)